1974 Antakya doğumlu olan Prof. Dr. Taner Usta, orta öğretimini Özel İçel Koleji’nde, liseyi ise T.S.G.L.’de tamamlamış ve 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Prof. Dr. Taner Usta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlık eğitimini T.C. Başbakanlık Vakıf Gureba E.A.H.’de (Bezmi Alem Üniversitesi) tamamlayarak 2004 yılında “Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı” olmuştur. Özellikle endoskopi (kapalı ameliyatlar; laparoskopi ve robotik cerrahi), çikolata kisti (endometriozis) ve pelvik ağrı üzerine önce yurtiçi daha sonrada yurtdışında (İspanya, Fransa, Amerika, Kanada, Danimarka) eğitimlere katılan Doç. Dr. Taner Usta, çikolata kisti (endometriozis), pelvik ağrı ve ileri pelvik cerrahi ile ilgili eğitimi tamamlayan dünyadaki 1o kişiden biridir. Şu an ağırlıklı olarak çikolata kisti (endometriozis), pelvik ağrı, üreme cerrahisi ve özellikle de laparoskopik ve robotik cerrahi ile yoğun olarak ilgilenmektedir. İlgilendiği konular ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı bir çok kursta ve kongre de eğitici olarak görev almıştır. Endometriozis Derneğinin Başkanı, Avrupa Endometriozis Derneği (Europian Endometriosis League) ve Jinekolojik Endoskopi Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Amerikan Jinekolojik Laparoskopi Derneğinin (American Association of Gynacologic Laparoscopy) 6 yıldır bilimsel kurul üyesidir.

  • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı,
  • Endometriozis (Çikolata Kisti Hastalığı),
  • Nöropelveoloji,
  • Pelvik Ağrı,
  • İleri Laparoskopik Cerrahi,
  • İleri Robotik Cerrahi,
  • Üreme Tıbbı Cerrahisi,
  • Yardımla Üreme Teknikleri (IVF-Tüp Bebek Uzmanı)
  • Histeroskopi
  • Ürojinekoloji.
2019 Endometriozis Derneği Başkanı
2018 Halen Acıbadem Sağlık Grubu
2017 Acıbadem Üniversitesi
2017 International Society of Neuropelviology (ISoN), Level 2:Level 2: ”Master in LION procedures and nerves sparing/decompression techniques”, Viborg/Aarhus Danimarka.
2017 International Society of Neuropelviology (ISoN), Level 1: ”Clinic Neuropelviology” Zurich, Swiss.
2016 Saint Joseph Hospital, Kronik Pelvik Ağrı Kliniği, Arizona, A.B.D.
2016 Saint Louis University, Advanced Retroperitoneal Anatomy and Neuro-Anatomy of the Pelvis, PASE (Practical Anatomy&Surgical Education), St.Louis, Missouri, A.B.D.
2014 Laparoscopic Techniques for Endometriosis, AAGL, Vancouver, Canada.
2013 IRCAD, Practical Laparoscopic Anatomy for Advanced Gynecological Techniques. Strasbourg/France.
2012 – 2017 Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bağcılar E.A.H. / Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği / Klinik İdari Sorumlusu.
2012 IRCAD, İleri Laparoskopi-Endometriozis Cerrahisi. Strasbourg, France.
2011 Mayo Clinic Research Center, İleri Laparoskopi ve Robotik Teknikler, Arizona, A.B.D.
2010 İspanya (Instituto Mediterraneo de Endoscopia), İleri Endoskopik Teknikler. Castellon, İspanya.
2009 – 2010 T.C. Başbakanlık Vakıf Gureba E.A.H. Klinik Sorumlusu
2008 İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, ÜYTE Ünitesinde Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Eğitim Programı.
2005 – 2009 T.C. Başbakanlık Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi / Başasistan
Hastalığımla ilgili araştırmalarımda Doç. Dr. Taner Usta’nın ismine ulaştık. Kendisini şahsi telefonla aradığımda hemen benimle ilgilendi ve acil olarak kendisine ulaştım. Hastanede odasında beni karşılaması muayene etmesiyle birlikte, 7 yıllık hastalığım sürecinde ilk defa bir doktorun beni anladığını acılarımı dindireceğini anladım. O kadar tecrübeliydi ki şimdiye kadar gittiğim hiç bir profesörün anlamadığı şikayetlerimin sebebini tek tek bana anlattı ve çok başarılı bir şekilde ameliyatımı gerçekleşti. Gerek Tıp bilgisi, gerek hastalara yaklaşımı ve güler yüzü için kendisine sonsuz teşekkür ediyorum.
20 Nisan 2015 tarihinde ameliyat oldum. Ameliyatim A.Taner Usta ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Konusunda son derece başarılı olan Taner hoca gerçekten mükemmel bir hekim ve ayrıcalıklı bir insan. Ekibi ise aynı şekilde insana değer veren başarılı ve kaliteli insanlar. Hepsine emeklerinden dolayi sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Herkese acil şifalar ve bu ekibe tedavi olma şansı dilerim.
Öncelikle yeni hastanenizin bu bölgede açılışından son derece memnun kaldım. Doç. Dr. Taner Usta çok çok ilgili ve bilgili bir doktor. Kendisiyle tanışmaktan ayrıca çok memnun kaldım. Çok doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. Kendisini çevremdeki arkadaşlarıma mutlaka tavsiye edeceğim.
DR. Abdullah Taner Usta, çok mükemmel bi doktor. Ben 60 yaşındayım. Çok başarılı bi rahim ameliyatıyla, önce ALLAH sonra onun sayesinde hayata döndüm. Başarılarınız daim olsun.